.
پنجشنبه 20 بهمن 1401   00:51:38
.
.

سامانه پرتودهی گامای تهران

سامانه پرتودهی چند منظوره IR-136 گامای تهران، اولین مرکز پرتودهی کشور است که در زمینه استریلیزاسیون تجهیزات پزشکی و پرتودهی مواد غذایی، فعالیت می‌کند. سامانه پرتودهی تهران، در سال 1364، توسط شرکت MDS Nordion  کانادا و با همکاری برنامه پیشرفت و توسعه ملل متحد، در زمینی به مساحت 3000 متر مربع، برای پاسخگویی به نیازها و تقاضاهای حوزه سلامت و بهداشت جامعه، در زمینه استریل تجهیزات پزشکی، جلوگیری از تلفات مواد غذایی و افزایش ماندگاری آن‌ها، در سازمان انرژی اتمی ایران،  ساخت و راه‌اندازی شد.
این سامانه، به عنوان قلب صنعت پرتودهی کشور، با بالاترین ظرفیت منبع چشمه پرتودهی، می‌تواند سالانه حدود 45,000 متر مکعب (معادل 300،000 کارتن استاندارد سامانه)، انواع تجهیزات یکبار مصرف پزشکی، بهداشتی و بیمارستانی به منظور سترون‌سازی و استریلیزاسیون، و انواع مواد غذایی، ادویه‌جات، سبزیجات، گیاه‌داروها و محصولات کشاورزی و دامی را به منظور کاهش آلودگی میکروبی و افزایش مدت زمان انبارمانی، با استفاده از تشعشعات کبالت-60، پرتودهی نماید.
سامانه پرتودهی گامای تهران، علاوه بر ثبت در سایت رسمی سامانه‌های پرتودهی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (DIIF)، برای انجام عملیات پرتودهی از استانداردهای بین‌المللی ISO 11137 و 13485ISO ، بهره می‌گیرد.
سامانه‌ تهران به عنوان یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های ارتقای سطح بهداشت و سلامت، تمام روزهای هفته به صورت شبانه‌روزی، خدمات لازم را در زمینه تأمین امنیت غذایی و درمان جامعه، ارائه می‌نماید.
روش سترون‌سازی با پرتو گاما، در حال تبدیل شدن به پرکاربردترین و قابل اعتمادترین روش در میان روش‌های دیگر در مقایسه با سایر روش‌های جایگزین است.
سامانه‌های پرتودهی با بهره‌گیری از جدیدترین استانداردهای بین‌المللی دنیا، نسل جدیدی از تکنولوژی هستند که جای سردخانه‌ها، مواد شیمیایی، نگهدارنده‌ها و سموم کشاورزی را گرفته‌اند.

تجهیزات پرتودهی
مرکز پرتودهی گامای تهران، به منظور انجام فرآیند پرتودهی، مطابق با استانداردهای روز دنیا، مجهز به یک "سیستم پرتودهی گاما" و دو آزمایشگاه‌ مرجع "میکروبیولوژی و دزیمتری" و همچنین یک "دفتر امور مشتریان" می‌باشد.


سیستم پرتودهی گاما
سیستم پرتودهی گامای تهران مدل  IR-136  از چشمه‌های رادیواکتیو   کبالت-60، به عنوان منبع پرتودهی، استفاده می‌کند.
برای انجام عملیات پرتودهی، محصولات در داخل کارتن‌های با ابعاد مشخصی، قرار گرفته و با زمان تعیین شده از سوی آزمایشگاه دزیمتری، به داخل اتاق پرتودهی هدایت می‌شوند، پس از عبور از اطراف منبع پرتو و دریافت دز معین و کنترل شده‌، از اتاق پرتودهی خارج می‌گردند. این عملیات توسط واحد کارگردانی و بهره‌برداری سامانه، صورت می‌گیرد.
 
                                                             

 آزمایشگاه‌ میکروبیولوژی "پزشکی و مواد غذایی"
آزمایشگاه‌ میکروبیولوژی پزشکی و مواد غذایی، با نمونه‌برداری از محصولات پزشکی و غذایی و  انجام آزمون‌های میکروبی، میزان آلودگی محصول را مشخص نموده و بر اساس آن، میزان دز لازم را برای استریل نمودن یا کاهش بار میکروبی را تعیین و به آزمایشگاه دزیمتری اعلام می‌کنند.
 یکی از اهداف این آزمایشگاه‌، مبارزه با میکروارگانیسم‌های خطرناک و بیماری‌زایی است که حیات انسان‌ها، حیوانات و گیاهان را به خطر می‌اندازند.
سامانه پرتودهی گامای تهران در راستای ارتقاء کیفیت خدمات خود مجهز به آزمایشگاه‌ میکروبیولوژی مرجع بوده و تمامی تست‌های لازم قبل و بعد از پرتودهی، بر روی محصولات، براساس روش‌های معتبر بین‌المللی و استانداردهای ملی ایران، صورت می‌گیرد.