.
پنجشنبه 3 اسفند 1402   20:39:30
.
.

مجتمع پرتوفرآیند منطقه 1 رشت -گیلان

درباره ما

توسعه مراکز پرتودهی در تمام کشور با رویکرد ارائه‏‌ی خدماتِ با ارزش افزوده‏ی بالا به ملت بزرگوار ایران، در دستور کار سازمان انرژی اتمی ایران قرار دارد. در این راستا، سایت‏‌های توسعه‏ کاربرد پرتوها در نقاط اولویت‏دار کشور راه‌‏اندازی شده یا در دست راه‌‏اندازی است. یکی از این نقاط، استان گیلان می‌باشد؛ علت آن فعال بودن استان در حوزه کشاورزی (برنج، چای، زیتون، ابریشم، بادام زمینی، کیوی، مرکبات، طیور و شیلات)، وجود مراکز علمی متعدد، پتانسیل نیروی انسانی مناسب، وجود مراکز تحقیقاتی، وجود صنایع متعدد در حوزه‌های بهداشت و درمان، سلولزی، خوراک دام و طیور، لاستیک، سیم و کابل، دسترسی به دریا (وجود بنادر آستارا و انزلی)، منطقه آزاد انزلی، قرار گرفتن در کریدور راهبردی شمال- جنوب و ... می‏‌باشد. سایت پرتودهی گیلان، با هدف ارائه‏‌ی خدمات در حوزه‌‏های بهداشت و سلامت، صنعت، کشاورزی و محیط‏زیست و همچنین تعریف پروژه‌‏های تحقیقاتی و کاربردی و تقویت شرکت‌‏های دانش‌‏بنیان مرتبط با حوزه‏‌های کاری سازمان انرژی اتمی در دست احداث است. اولویت‌بندی اقدامات سازمان انرژی اتمی در تعامل مداوم با مراکز علمی و تحقیقاتی استان تعیین و بروزرسانی می‏‌گردد.

تجهیزات پرتودهی

بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده در معاونت توسعه کاربرد
پرتوهای سازمان انرژی اتمی، سامانه‌های زیر در سایت استان گیلان راه‌‏اندازی خواهد شد.
الف- سامانه‏‌ی خودحفاظ گاما که عملکرد ویژه‏‌ی آن پرتودهی به غلات و حبوبات است. این سامانه توانایی رفع آفات برنج، فندق، بادام‌زمینی و چای که محصولات ویژه کشاورزی استان گیلان هستند را دارد. ظرفیت معمول این سامانه‏ از 25 تا 50 تن در روز متغیر می‏‌باشد.
ب- سامانه مایکروویو با هدف ارائه خدمات پرتودهی به محصولات کشاورزی، در حجم کم و متوسط قابلیت نصب در واحدهای شالیکوبی یا کارخانجات چای و با تغییر طراحی برای پرتودهی به مرکبات و شیر دارد. همچنین واحدهای بسته‏بندی مواد غذایی (حبوبات و غلات) امکان استفاده از این سامانه را دارند. ظرفیت این سامانه از 700 کیلو تا 5 تن در ساعت می‏باشد.

ایمنی تأسیسات

کلیه تجهیزات و سامانه‌های برنامه‌ریزی شده برای نصب در سایت پرتودهی گیلان، منطبق بر استانداردهای آژانس بین‌‏المللی انرژی اتمی بوده و عملکرد تأسیسات و سامانه‌‏های پرتودهی تحت نظارت نظام ایمنی هسته‏‌ای کشور می‏‌باشد. به علاوه غالب سامانه‏‌های مورد استفاده، حاوی مواد رادیواکتیو نبوده و با مکانیزم الکترومغناطیس عمل می‌‏نمایند. از این جهت، هیچ‏گونه نگرانی بابت تأثیرات نامطلوب ناشی از فعالیت‌‏های سازمان بر محیط‏زیست یا مردم وجود ندارد.


راه‌‏های ارتباطی

آدرس: استان گیلان- رشت- بلوار لاکان- روبروی پادگان شهید بیگلو- سایت پرتودهی منطقه1 (گیلان، مازندران و اردبیل)
تلفن:

013-33480577
فاکس:

013-33480608
 


 

تمام حقوق وب سایت متعلق به شرکت توسعه کاربرد پرتوها می باشد.

login