.
پنجشنبه 17 آذر 1401   19:50:14
.
.

رونمایی از دومین سامانه پرتودهی خودحفاظ گاما، ساخت شرکت توسعه کاربرد پرتوهای ایران سازمان انرژی اتمی

1401/7/27 چهارشنبه

.
دومین سامانه پرتودهی خودحفاظ گاما تماماً بومی، ساخت شرکت توسعه کاربرد پرتوهای ایران سازمان انرژی اتمی روز چهارشنبه، بیست‌ و ‌هفتم مهرماه توسط مهندس اسلامی، معاون رییسجمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران و دکتر شیرمردی، معاون سازمان انرژی اتمی و مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها و با حضور جمعی از معاونین و مدیران سازمان رونمایی شد.
در حاشیه مراسم رونمایی که در سازمان انرژی اتمی انجام گرفت، مهندس اسلامی، معاون رییسجمهور و رییس سازمان انرژی اتمی با اشاره به گستردگی دامنه فناوری هسته‌ای، اظهار داشتند: در گذشته فناوری هسته‌ای با توجه به مزاحمت‌ها و جو روانی که برای کشور ایجاده شده بود، به صورت همه‌جانبه گسترش نیافت اما اکنون به لطف الهی و تأکیدات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی)و نیز سند جامعی که رونمایی شد و در دستور کار سازمان انرژی اتمی قرار گرفت، بخش کاربرد فناوری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای به شکل روزافزون در حال گسترش است.
ایشان با تأکید بر اهمیت کاربرد پرتوها در افزایش امنیتغذایی و تضمین سلامت جامعه، تصریح کردند: با توجه به اخبار و اطلاعات دریافتی در خصوص میزان بالای حجم ضایعات، فسادپذیری و احتمال وجود سموم و میکروب باقیمانده محصولات کشاورزی، تنها راه همانند تمام دنیا که سال‌ها آن را در پیش گرفته‌اند، پرتودهی با اشعه گاما است و از این رو اهتمام ویژه‌ای در راستای سند جامع در پیش گرفته شد و امروز شاهد رونمایی از سامانه‌ای هستیم که نسبت به سامانه نخست که در هفته دولت رونمایی شد، توسعه یافته‌تر است.
مهندس اسلامی در خصوص قابلیت‌های دومین سامانه پرتودهی خودحفاظ گامای رونمایی شده، چنین بیان داشتند: این سامانه قابلیت برنامه‌ریزی دارد و در آزمایشگاه براساس تشخیصی که روی نمونه‌های آزمایشی غلات داده می‌شود، میزان دُز مناسب برای پرتودهی تعیین و در دستگاه برنامه‌ریزی می‌شود.
رییس سازمان انرژی اتمی، طراحی و ساخت این دستگاه را نتیجه تلاش شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی و شرکت‌‌های همکار درون سازمان انرژی اتمی دانسته، و افزودند: این سامانه دامنه کاربرد بسیار گسترده‌ای دارد و کانون‌های تولید و کانون‌های لجستیکی جابجایی محصولات کشاورزی شناسایی شده در طرح مطالعاتی انجام گرفته از پیش، در مبادی ورودی کشور گسترش و استقرار پیدا خواهد کرد و در حال حاضر با استانداری‌های شهرهای مختلف در قالب تفاهم‌نامه‌هایی گفت‌و‌گو شده است و با توجه به فوریت‌ها، شهرها اولویت‌بندی شده‌اند.
معاون رییس جمهور بر ضرورت توسعه کاربرد پرتوها در کشور تأکید و اظهار داشتند: امروز حجم فعالیت‌ در کسب و کار پرتودهی در دنیا حدود 500 میلیارد دلار گزارش شده است، یعنی این موضوع یک دامنه بزرگ از لحاظ اقتصادی، معیشت و سلامت می‌باشد و همچنین با توجه به باورهای اعتقادی، از اسراف و دورریز تا حد زیادی جلوگیری خواهد شد.
ایشان  در ادامه از هدف‌گذاری برای برداشتن گام‌های بزرگتر در این حوزه خبر داده و اذعان داشتند: این سومین سامانه‌ای است که در 10 ماه اخیر رونمایی می‌شود ‌و ظرفیت سامانه قبلی 20 تن بود و در سامانه جدید با بهینه‌سازی انجام گرفته به 22 تن در روز ارتقا‌ء یافت. این دستگاه همان طور که گفته شد قابلیت برنامه‌ریزی دارد و گام تکمیلی ما رسیدن به ظرفیت 100 تن در روز است زیرا با توجه به نیاز کشور به سامانه‌هایی با ظرفیت بالاتر احتیاج داریم.
مهندس اسلامی در خاتمه، با اشاره به ظرفیت فوق‌العاده و پتانسیل پیشرفت کشور، تأکید کردند: این نوع اقدامات نیاز مبرم جامعه و مردم است و انشاا.. بتوانیم امنیت غذایی را در کشور افزایش دهیم و نیز مصرف بهینه و سلامت مردم با استفاده از این سامانه‌ها تضمین و روند پیشرفت را بیشتر از قبل ادامه دهیم.
 
در ادامه دکتر شیرمردی، معاون سازمان انرژی اتمی و مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوها، ساخت دومین سامانه خودحفاظ گاما تماماً بومی را نتیجه همت و تلاش متخصصان هسته‌ای کشور دانسته و افزودند: با توجه به تأکید رییس سازمان انرژی اتمی در راستای سری‌سازی و تولید انبوه سامانه‌های پرتودهی برای پوشش‌دهی مناطق دوازده‌گانه کشور، بومی‌سازی تجهیزات به عنوان اولویت در دستور کار قرار گرفت و امروز شاهد ساخت و رونمایی از دومین سامانه پرتودهی خودحفاظ هستیم که برای پرتودهی حبوبات و غلات کاربرد دارد.
ایشان رونمایی از سامانه جدید را در جهت توسعه سامانه‌های ثابت گامای کشور دانسته و در خصوص قابلیت آن، چنین بیان داشتند: این سامانه قابلیت پرتودهی 22 تن در روز را دارد و در تمامی نقاط کشور که ظرفیت خوب تولید محصولات کشاورزی را دارند، امکان نصب و راه‌اندازی را دارد؛ با عنایت به اینکه سامانه گاما از سال 64 تاکنون تغییرات اساسی نداشته است لذا با بهینه‌سازی که در شرکت توسعه کاربرد پرتوها صورت گرفت، میزان پرتودهی محصولات کشاورزی و تجهیزات پزشکی افزایش یافت و منجر به بهره‌وری صددرصدی شده است و در اینجا جا دارد به همه تلاشگران عرصه‌ صنعت هسته‌ای کشور تبریک و برایشان آرزوی موفقیت و توفیق روزافزون داشته باشم.
معاون سازمان انرژی اتمی در ادامه با اشاره به مزایای استفاده فناوری صلح‌آمیز کاربرد پرتوها در کاهش سموم کشاورزی، اذعان داشتند: با استفاده از پرتودهی لارو، شفیره و یا تخم حشرات از میان برداشته می‌شود و بهترین روش برای جایگزینی محصولات شیمیایی مانند متیل بروماید و یا روش‌های دیگر پرتودهی می‌تواند باشد.
گفتنی است، اکتیویته سامانه پرتودهی خودحفاظ گاما ساخت شرکت توسعه کاربرد پرتوها تا 50 کیلو کوری است. بر اساس چگالی محصول و میزان دز مناسب تعیین شده در آزمایشگاه دزیمتری و بررسی اپراتور سامانه محصولات کشاورزی و یا پزشکی به سهولت پرتودهی می‌شوند. پیش از این نیز یک سامانه پرتودهی گاما از نوع پرتابل در مجتمع پرتوفرآیند شما‌ل‌غرب (بناب) شرکت توسعه کاربرد پرتوهای ایران سازمان انرژی اتمی ساخته و به مناسبت هفته دولت رونمایی شد.