.
جمعه 31 شهریور 1402   12:40:56
.
.

دیدار دکتر شیرمردی با انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کل کشور در مشهد

1402/5/2 دوشنبه

.
دکتر شیرمردی، معاون سازمان و مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوهای ایران، روز یکشنبه 1 مرداد طی سفر استانی خود با انجمن های علمی دانشجویی دانشگاههای علوم پزشکی کل کشور ملاقات کردند.
در آغاز این جلسه دکتر شیرمردی، ضمن ابراز خرسندی از دیدار با  دانشجویان، بیان کردند:
طبق فرمایش مقام معظم رهبری و سند توسعه سازمان،  در بخش تولید برق هستهای ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای در آینده خواهیم داشت که نیاز اساسی کشور می‌باشد.
ایشان گفتند:  یکی از موضوعات مهم و ملموس در ارتباط با زندگی‌مردم، کاربرد پرتوها در حوزه مواد غذایی است که از طریق حذف آفات در تولیدات کشاورزی حضور خود را نشان میدهد و آفات که معمولا یا حشره‌ها  و یا میکروارگانیزمها را شامل می‌شوند با پرتوها می توان از بین برد. کاربرد پرتوها بخش بسیار سودمندی می‌باشد، غرز سرفصل‌های هسته ای است که امروز می‌توان با آن محصولات کشاورزی را تولید کرد که دارای بهره وری بالاتری باشد.

 
دکتر شیرمردی افزودند: شناسایی 12 منطقه اولویت دار در سند راهبردی و هدف‌گذاری جهت راه‌اندازی سامانه‌های پرتودهی را در راستای کاهش ضایعات کشاورزی دانسته و تصریح کردند: پرتودهی در سه مرحله قبل از کاشت، داشت و پس از برداشت می‌تواند تاثیرات بسیار گسترده‌ای را در جلوگیری از تلفات و افزایش امنیت غذایی داشته باشد.
ایشان اذعان داشتند: در حوزه صنعت نفت بحث آنالیز معادن مختلف، رادیوگرافی صنعتی، استفاده از گیج‌های هسته‌ای وجود دارد، یکی از مهمترین کاربردهای فناوری هسته‌ای در صنعت نفت، حذف ترکیبات گوگردی در محصولات نفتی می باشد . با پرتودهی فراورده‌های نفتی مولکول‌های حاوی گوگرد شکسته می‌شود و بعد از انجام فرآیند خاصی روی آن می‌توان نفت تمیز تحویل داد. در حوزه پلیمرها  میتوان پرتودهی لاستیک‌ها را عنوان کرد که با پرتوها مقاوم می‌شوند.
دکتر شیرمردی تاکید داشتند: یکی از مهمترین کاربردهای فناوری هسته‌ای در حوزه تولید رادیو ایزوتوپ با کاربری پزشکی می‌باشد اگر ما از آن برای تولید رادیو داروها استفاده کنیم و میتوان  تشخیص تومورهای سرطانی و  متاستاز آن در نوع‌های مختلف در بدن را انجام داد، بنابراین با استفاده از رادیو داروها در فرآیند تشخیص، علاوه بر دستگاه‌های مولد  ایکس ری که آناتومی بدن را نشان می‌دهند میتواند عملکرد یا فیزیولوژی بدن‌را  نشان داد، ایشان با اشاره به استفاده از پرتوها در درمان سرطان علاوه بر استفاده از رادیوداروها به رادیوتراپی اشاره داشتند و گفتند در حوزه رادیوتراپی کشور بیش از صد مرکز پرتودرمانی در حال فعالیت، که مجهز به شتابدهنده‌های خطی الکترون می‌باشند.
 

ایشان خاطرنشان کردند: یکی دیگر از بخش‌های مهم در حوزه فناوری هسته‌ای، استریل سازی تجهیزات پزشکی می‌باشد، همچنین با پرتوها میتوان  در حوزه ساخت برخی داروها یا مواد بهداشتی کارهای بزرگی انجام داد.
دکتر شیرمردی بیان کردند: در حوزه محیط زیست چالش‌های آب‌های آلوده، پساب‌ها، شیرابه‌ها یکی از مشکلاتی است که امروز با آن مواجه هستیم که با استفاده از پرتوها می‌توانیم آن را مدیریت کنیم.
ایشان در پایان بیانات خود افزودند: ما اگر بخواهیم در این حوزه حرکت کنیم مورد غضب نظام سلطه می‌شویم اما مصمم به ادامه با صلابت این راه هستیم و  هیچ فشار بیرونی نمی‌تواند کشور را در مسیر توسعه صلح آمیز هسته‌ای و کاربرد پرتوها متوقف کند، امروز هرآن چه که در سازمان انرژی اتمی و صنعت هسته‌ای در کشور انجام شده با توکل به خداوند متعال و دوم اعتماد به نیروهای جوان بوده است و ما معتقدیم که اگر بخواهیم کشور خود را سرافراز کنیم و  مردم از ما رضایت داشته باشند باید با اراده قوی و با خودباوری و با اعتماد  به سرمایه های  ملی و با اتکال به خداوند متعال با سرعت بیش از پیش به سمت اهداف‌مان حرکت کنیم.


 

تمام حقوق وب سایت متعلق به شرکت توسعه کاربرد پرتوها می باشد.

login