.
پنجشنبه 20 بهمن 1401   00:35:04
.
.

اخباراخبار

.

دیدار دکتر شیرمردی با مدیران و کارشناسان حوزه بهداشت و تغذیه آماد

1401/10/2106:47
تعداد بازدید: 1134 بار
دکتر شیرمردی، معاون سازمان و مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوهای ایران، روز چهارشنبه بیست و یکم دی‌‌ماه با مدیران و کارشناسان حوزه بهداشت و تغذیه آماد دیدار و گفت‌و‌گو کردند.
دکتر شیرمردی در ابتدا به تشریح فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت توسعه کاربرد پرتوهای ایران پرداخته و اظهار داشتند: گردش مالی حوزه کاربرد پرتوها در دنیا در حدود نیم تریلیون دلار می‌باشد، اما سهم کشورمان از این بازار کم‌تر از یک درصد سهم جهانی بوده و در مقایسه با نسبت جمعیتی کشورمان در دنیا بسیار ناچیز است و برای افزایش این سهم در بازار به دنبال تبیین، فرهنگ‌سازی و توسعه در این حوزه می‌باشیم.
ایشان با اشاره به مغفول ماندگی حوزه کاربرد پرتوهای صنعت هسته‌ای، تأکید کردند: برخلاف نگاه برخی از افراد جامعه که صنعت هسته‌ای را بدون بهره‌وری و توجیه اقتصادی برای کشور می‌دانند، ظرفیت اقتصادی بسیار بالا و ویژه‌ای در این حوزه وجود دارد و متأسفانه آنچنان که شایسته است برای اقشار مختلف جامعه تبیین صورت نگرفته است.
پرتودهی موادغذایی و کشاورزی، تجهیزات پزشکی و انواع پلیمرها (جهت استفاده در تایر و بدنه صنعت خودروسازی)، سنگ‌های قیمت و همچنین تولید رادیوداروها و ساخت گیج‌های هسته‌ای برای صنایع بزرگ نفتی از جمله مواردی بودند که معاون سازمان انرژی اتمی به عنوان ابعاد اقتصادی و درآمدزای صنعت هسته‌ای برشمرده و خاطرنشان کردند: در دولت جدید رویکرد توسعه بعد اقتصادی این صنعت به ویژه حوزه کاربرد پرتوها مورد توجه قرار گرفته شده است.
مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوهای ایران در بخش دیگر از سخنان خود به تدوین سند آمایش سرزمینی در سازمان انرژی اتمی اشاره و اظهار داشتند: سند راهبردی پرتودهی محصولات کشاورزی که در راستای اهداف دولت سیزدهم در جهت توسعه صنعت هسته‌ای تهیه و در آن امنیت غذایی، حفظ و نگهداری موادغذایی و کاهش ضایعات کشاورزی مورد توجه ویژه قرار گرفته است، به عنوان نمونه با استفاده از پرتودهی می‌توان جوانه‌زنی سیب زمینی و دیررس شدن میوه‌جات و انبارمانی طولانی بسیاری از موادغذایی را امکان‌پذیر ساخت.
شناسایی 12 منطقه کشور با پتانسل بالای تولید، رایزنی با ارگان‌های مرتبط جهت تسهیل در روند راه‌اندازی، جذب سرمایه‌گذار جهت ساخت، نصب و راه‌اندازی سامانه‌های پرتودهی، از دیگر اقدامات شرکت توسعه کاربرد پرتوهای ایران بود که در راستای عملیاتی‌سازی سند راهبردی سازمان انرژی اتمی صورت گرفته است. در ادامه دکتر شیرمردی افزودند: علاوه بر فعالیت در حوزه کشاورزی، سازمان انرژی اتمی برای ورود به حوزه بهداشت و استریل تجهیزات پزشکی درحال رایزنی با وزارت بهداشت می‌باشد و امید است که بتوان شرایطی را فراهم آوریم تا مردم عزیز کشورمان که همواره همراه و پشتیبان کشور و سازمان انرژی اتمی بوده‌اند از ثمرات این فناوری به نحوی شایسته بهره‌مند شوند.  
گفتنی است در پایان مدیران و کارشناسان حوزه بهداشت و تغذیه آماد از سامانه پرتودهی گامای تهران و تجهیزات آن بازدید داشتند.
 
نسخه قابل چاپ

تمام حقوق وب سایت متعلق به شرکت توسعه کاربرد پرتوها می باشد.

login