.
سه‌شنبه 16 خرداد 1402   20:18:44
.
.

اخباراخبار

.

بازدید معاون سازمان انرژی اتمی از تأسیسات پتروشیمی عسلویه

1402/2/2011:33
تعداد بازدید: 474 بار
 
دکتر شیرمردی، معاون سازمان انرژی اتمی و مدیرعامل شرکت توسعه کاربرد پرتوهای ایران و هیئت همراه روز چهارشنبه بیستم اردیبهشت ماه به استان بوشهر سفر کردند و از تأسیسات پتروشیمی عسلویه و شرکت مبین انرژی خلیج فارس بازدید به عمل آوردند. در حاشیه این بازدید نیز، جلسه‌ای تخصصی جهت تبادل نظرات کارشناسی متخصصان حوزه فناوری پرتوها و صنعت نفت و پتروشیمی تشکیل شد. 
دکتر شیرمردی در آغاز این جلسه، ضمن ابراز خرسندی از بازدید زیرساخت‌های غرورآفرین موجود در تأسیسات پتروشیمی عسلویه و شرکت مبین انرژی خلیج فارس، آن را موجب ایجاد انگیزه و مصداقی از شعار ما می‌توانیم دانسته و افزودند: بار دانشی را که امروز به صورت عملیاتی در مجموعه پتروشیمی کشور شاهد هستیم، حاصل اعتماد و باور به نیروهای بومی و خودباوری توان داخلی می‌باشد؛ در صنعت هسته‌ای نیز با تکیه بر این رویکرد توانستم در میان 13 کشور دارای چرخه سوخت هسته‌ای قرار گیریم.

ایشان در ادامه با اشاره به حضور ایران در میان 32 کشور دارنده نیروگاه هسته‌ای در سایه تحریم‌های سنگین نظام سلطه، اظهار داشتند: با تلاش مضاعف و اعتماد به جوانان می‌توان برای حل مسائل صنعتی کشور گام‌های بسیار بلندی را برداشت و همانطور که در شرایط بسیار سخت تحریم‌ها، در حوزه رادیوداروها پیشرفت‌های چشمگیری رقم خورد و اکنون کشور در این زمینه استقلال یافته است و بیش از یک میلیون نفر از آن بهره‌مند می‌شوند.

معاون سازمان انرژی اتمی در ادامه تشریحی از کاربرد گسترده فناوری پرتوها و اقدامات صورت گرفته در چهار حوزه کشاورزی، سلامت و بهداشت، محیط‌زیست ارائه داشته و تأکید کردند: سبک‌سازی و سلفورزدایی، استفاده از گیج‌هایی نظیر ضخامت‌سنج و سطح‌سنج، رادیوگرافی صنعتی از جمله کاربردهای فناوری پرتوها در صنعت نفت به شمار می‌آید که امید است در آینده‌ای نزدیک شاهد حضور فناوری کاربرد پرتوها در این حوزه باشیم.
ایشان در پایان سخنان خود، با تأکید بر ضرورت وجود هم‌افزایی و همگرایی دستگاه‌های مرتبط جهت صنعتی‌سازی تجهیزات و توسعه فناوری پرتوها، اظهار داشتند: امیدواریم با حمایت صنعت پتروشیمی بتوانیم پس از بررسی کارشناسی زمینه‌های مشترک همکاری، گام بلندی در جهت حل مشکلات کشور و مردم شریف میهن عزیزمان برداریم، لذا در این راستا، کارگروهی تشکیل خواهد شد که مأموریت پیگیری و عملیاتی‌سازی توافقات جلسه امروز را برعهده خواهد داشت.
گفتنی است در پایان نیز متخصصان و کارشناسان حوزه کاربرد پرتوها و نیز صنعت نفت به بیان دیدگاه‌های خود در این حوزه پرداخته و درخصوص ظرفیت‌ها و زمینه‌های مشترک همکاری‌های آینده بحث کارشناسی صورت گرفت.