.
پنجشنبه 3 اسفند 1402   21:28:12
.
.

اخباراخبار

.

جزئیات سامانه جدید پرتودهی از زبان معاون انرژی اتمی

1402/9/1312:05
تعداد بازدید: 482 بار
سیدپژمان شیرمردی در آیین رونمایی از دو محصول جدید این شرکت با اشاره به مزیت‌های این سامانه‌ها نسبت به نمونه‌های خارجی، گفت: درخصوص رونمایی از دستگاه خودحفاظ گاما برنامه این بود که با طراحی‌های بهینه بتوانیم دستگاه‌هایی با میزان بالاتر پرتودهی و در حجم کوچک‌تر تولید کنیم.
معاون سازمان انرژی اتمی افزود: تفاوت این دستگاه خودحفاظ با نمونه‌های قبلی آن در میزان پرتودهی بالاتر محصولات کشاورزی و بکارگیری مواد حفاظ سازی در مقادیر کمتر است. این مساله نشان می‌دهد که نگاه ما در مسیر بهینه‌سازی دستگاه‌های تازه تولید شده درست بوده و در زمینه قیمت تمام شده آن گام‌های مثبتی برداشته شده است.
وی درخصوص رونمایی از سامانه‌ تابشی ماکروویو «آیریک طیف» گفت: در بحث آنالیز، روش‌های مختلفی وجود دارد که یکی از مهمترین روش‌ها استفاده از امواج مایکروویو است. سامانه آنالیز ساخته شده در این شرکت در دنیا منحصر به‌فرد است.
شیرمردی افزود: این دستگاه برای آنالیز عناصر مختلف استفاده می‌شود و می‌توان از آن در نمونه‌های مختلف از جمله تعیین فلزات موجود در خون و همچنین ناخالصی‌ها در محصولات کشاورزی استفاده کرد. در این زمینه نمونه جامد به نمونه گازی تبدیل شده و بعد از تزریق به دستگاه و انجام فرآیندهای مدنظر با امواج مایکروویو، نوع عناصر موجود در نمونه مدنظر قابل تعیین است.
معاون سازمان انرژی اتمی گفت: در روند ساخت دو سامانه خودحفاظ گاما و سامانه تابشی مایکروویو برنامه‌ریزی شده بود تا برای بهره‌مندی مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌های کشور، این دستگاه‌ها بسیار زود تجاری‌سازی شوند تا شاهد رفع شدن یکی از نیازهای کشور در این عرصه باشیم.
 
نسخه قابل چاپ

تمام حقوق وب سایت متعلق به شرکت توسعه کاربرد پرتوها می باشد.

login