.
پنجشنبه 3 اسفند 1402   22:00:10
.
.

اخباراخبار

.

رییس سازمان انرژی اتمی اعلام کرد: نصب سامانه‌های پرتودهی در 12 قطب کشور تا پایان دولت سیزدهم / سامانه‌های پرتودهی در مسیر تجاری‌سازی است

1402/9/1312:10
تعداد بازدید: 834 بار
محمد اسلامی در حاشیه آیین رونمایی از سامانه‌ «آیریک طیف» با هدف آنالیز اتمی عناصر و سامانه خودحفاظ گامای بهبود یافته برای حذف آفات محصولات کشاورزی اظهار کرد: رونمایی از این دو سامانه در راستای اجرای مفاد سند جامع راهبردی سازمان انرژی اتمی اتفاق افتاد.
وی با اشاره به اینکه براساس سند چشم‌انداز 20 ساله سازمان در حوزه کاربرد پرتوها به دنبال این هستیم که نقش فناوری هسته‌ای را بیش از پیش در زندگی مردم پدیدار کنیم، افزود: سامانه خودحفاظ گاما در حوزه‌های سلامت، محیط زیست، کشاورزی و امنیت غذایی می‌تواند نقش بسزایی داشته باشد.
 

 
اسلامی تصریح کرد: این سامانه چهارمین سامانه پرتودهی خودحفاظ گاما است که براساس برنامه‌ریزی انجام گرفته در مراکز از پیش تعیین شده، مستقر خواهند شد.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه با بیان اینکه اولویت نصب سامانه‌ها براساس نیاز وزارت جهاد کشاورزی تعیین شده‌ است، گفت: قرار است این دستگاه‌ها در محل‌هایی نصب شوند که دارای محصولات فراوانی هستند که این محصولات بسیار زود آفت زده و خراب می‌شوند.
وی افزود: مکان‌های مورد نظر از سوی استان‌های مدنظر به سازمان انرژی اتمی ایران اعلام شده و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها واولویت‌بندی صورت گرفته چهار دستگاه به‌زودی در مناطق مختلف نصب شده و مورد بهره‌برداری قرار می گیرد.
معاون رییس جمهور با اشاره به اینکه تا پایان دولت سیزدهم، سامانه‌های پرتودهی در 12 قطب در نظر گرفته شده در کشور نصب می‌شوند، گفت: برای ما مهم است که کار ترویجی، فرهنگ‌سازی و استقرار فناوری هسته‌‌ای و پرتودهی در این مراکز انجام شود.
وی افزود: برنامه‌ریزی‌هایی صورت گرفته تا بخش خصوصی و فعالان مرتبط بتوانند با استفاده از فناوری پرتودهی، آن‌ را توسط شرکت‌های تولیدکننده مواد غذایی گسترش دهند.
 
اسلامی ادامه داد: فناوری پرتودهی و سامانه‌های آن گامی بزرگ و تعیین کننده برای سلامت جامعه و امنیت غذایی و نیز ممانعت از ضایعات محصولات کشاورزی و مواد غذایی باشد زیرا بر اساس آمارهای اعلامی حدود 30 درصد محصلات کشاورزی تبدیل به ضایعات می‌شود. وی خاطرنشان کرد: استفاده از فناوری پرتودهی می‌تواند موجب خروج باقی‌مانده سموم و آفات از داخل محصولات غذایی شود.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران در ادامه با اشاره به دومین سامانه‌ای که امروز رونمایی شد، گفت: محصول دیگری که امروز رونمایی شد، سامانه آنالیز اتمی با استفاده از تکنولوژی مایکروویو است. این سامانه برای همه عناصر طراحی شده که یک دستاورد بسیار مهم به‌شمار می‌آید.
وی ادامه داد: تاکنون این سامانه را در اختیار نداشتیم و ساخت آن نتیجه تحقیقات فراوان است که در نتیجه آن ایده تبدیل به سامانه قابل استفاده شده و امکان بهره‌برداری از آن وجود دارد. به این طریق ما مایکروویو را در کنار پرتودهی با اشعه گاما یا شتابدهنده الکترواستاتیک آوردیم که هرکدام برای محصولی تعیین شده است.