.
پنجشنبه 3 اسفند 1402   20:06:29
.
.

مصاحبه با معاون سازمان و مدیر‌عامل شرکتمصاحبه با معاون سازمان و مدیر‌عامل شرکت

کاربرد پرتودهی هسته ای در زندگی روزمره مردم

1400/12/4 چهارشنبه

.

پرتودهی هسته‌ای چیست؟ و کاربرد آن در زندگی روزمره مردم و صنایع مختلف چیست؟
  • استفاده از پرتوهای یون‌ساز و غیر‌یون ساز برای فرآوری و ایجاد تغییر و یا اصلاح در یک ماده را پرتودهی گویند و برای هدف خاصی انجام می‌شود. که امروز تأکید ما بهره‌گیری از پرتوهای یون‌ساز برای استفاده در بخش سلامت و بهداشت در کشاورزی، محیط ‌زیست و موارد این‌چنینی خواهد بود، بطور کلی با استفاده از پرتوهای مختلف می‌توانیم  بار‌میکروبی یک محصول را کم یا استریل نماییم و یا در خواص فیزیکی و شیمیایی تغییر ایجاد می‌کنیم بنابراین حوزه‌ی استفاده از پرتو در زندگی انسان حوزه بسیار وسیعی است و بخش‌های مختلف زندگی مردم را پوشش می‌دهد و شاید به جرأت بتوان گفت امروزه بدون حضور پرتو انجام خیلی از امور مشکل و شاید امکان پذیر نباشد.
مأموریت و هدف از تشکیل شرکت توسعه کاربرد پرتوها را بفرمائید.
  • امروزه ما اگر فعالیت‌های صنعت هسته‌ای را به دو بخش کلی تقسیم‌بندی کنیم یک بخش مهم آن استفاده از پرتوها برای رفع نیازهای سلامت، تأمین غذا و امور مربوط به فعالیت‌های صنعتی در زندگی انسان و بخش دوم فعالیت‌های مربوط به تولید برق است. شرکت کاربرد پرتوها بعنوان یک شرکت دولتی دارای یک نقش حاکمیتی ویژه است که این نقش برای بالا بردن کیفیت زندگی مردم بسیار مهم است و  بطور خلاصه هدف از تأسیس این شرکت ارتقاء کیفیت زندگی مردم با استفاده از ابزاری به نام پرتو می‌باشد.
در دوره مدیریت جدید جنابعالی برنامه‌ها و اولویت‌های شرکت چه خواهد بود؟
  • برنامه‌های ما براساس هدف‌گذاری که انجام دادیم پیاده‌سازی مفاد سند آمایش سرزمینی احداث سامانه‌های پرتودهی در کل کشور با استفاده از توان بخش دولتی و مشارکت بخش خصوصی می‌باشد در راستای این سند، تأسیس سامانه‌های چند منظوره بزرگ و  ساخت و نصب سامانه‌های پرتابل گاما پوشش داده می‌شوند و از اولویت‌های دیگر این مجموعه، طراحی و ساخت شتابگرهای ذرات و توسعه روش‌های  مختلف پرتودهی، متنوع‌سازی کاربرد بیم‌های مختلف و تأمین نیازهای کشور در حوزه محصولات دانش بنیان بر پایه پرتوها می‌باشد.در حال حاضر مراکز پرتودهی در چه شهرهایی راه‌اندازی‌ شده است و درآینده برنامه‌ توسعه شرکت براساس چه اولویت‌هایی در چه مناطقی است؟
  • در حال حاضر در پنج نقطه کشور تأسیسات پرتودهی در حال فعالیت و ساخت می‌باشد. در شهرهای تهران، بناب، یزد و شهرکرد تأسیسات در حال کار، (شهر کرد متلعق به بخش خصوصی می‌باشد) و تأسیسات قزوین در حال تکمیل شدن فرآیند ساخت می‌باشد یک سامانه پرتابل گاما هم داریم که در یک مجموعه خصوصی در آذرشهر نصب شده است. از سامانه‌های فوق تأسیسات یزد و قزوین مجهز به شتابگر الکترونی و سامانه‌‌های دیگر مجهز به چشمه‌ گامای کبالت 60 می‌باشد.در برنامه‌های آتی برای توسعه کاربرد پرتوها، طبق سند تهیه شده مبتنی بر آمایش سرزمینی حرکت می‌کنیم و انتخاب سایت‌ها مبنای علمی و بر اساس داده‌های واقعی خواهد بود. بر این اساس در جاهایی که ظرفیت مناسب تولید محصولات کشاورزی و صادراتی را ندارند قطعاً تأسیس سامانه توجیه اقتصادی نخواهد داشت.
برنامه شرکت توسعه کاربرد پرتوها برای جلب مشارکت‌های مردمی و جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی جهت توسعه مرکز پرتودهی چیست؟
  • ما در دوره جدید، اولویت اصلی خود را مردمی سازی صنعت هسته‌ای و ایجاد تسهیلات برای جذب بخش خصوصی قرار دادیم و مسیر توسعه کاربرد پرتوها را بدون حضور بخش خصوصی ناممکن می‌دانیم زیرا رویکرد حضور جدی بخش خصوصی و واگذاری برخی فعالیت‌ها به مردم با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و با اصل 44 قانون اساسی مطابقت دارد. لذا برای مردمی‌سازی اقتصاد و همچنین بالا بردن نقش مردم در توسعه بخش سلامت و بخش اقتصاد، حمایت از بخش خصوصی در توسعه کاربرد پرتوها و تأسیس سامانه‌های پرتودهی 20موضوعی مهم و ضروری است.
نسخه قابل چاپ

تمام حقوق وب سایت متعلق به شرکت توسعه کاربرد پرتوها می باشد.

login