.
پنجشنبه 3 اسفند 1402   20:14:59
.
.

مصاحبه با معاون سازمان و مدیر‌عامل شرکتمصاحبه با معاون سازمان و مدیر‌عامل شرکت

پرتودهی در حوزه امنیت

1400/12/4 چهارشنبه

.
  • کاربرد پرتودهی در حوزه امنیت چیست و چه کمکی می‌تواند برای امنیت کشورمان داشته باشد؟
پاسخ: در حوزه امنیت کاربردهای متفاوتی را می‌توان نام برد، یکی از این کاربردهای مهم پرتوها استفاده در مراکز بازرسی و مبادی ورود و خروجی اماکن مختلف و گمرکات می‌باشد. به طور مثال: از دو سیستم برای کنترل بار می‌شود استفاده نمود، یک مورد استفاده از اسکنرها یا (کارگو اسکن) می‌باشد که مجهز به سیستم شتابگر خطی هستند که با تولید الکترون و برخورد به یک تارگت تولید اشعه x می‌کند، این اشعه x در برخورد با کالا یا کامیونی که حامل بار می‌باشد یک نقشه‌ای از آن محصولات بار را به ما می‌دهد که می‌توان با استفاده از تصویری که با اشعه x گرفته‌شده بدانیم مواد حساس یا خاص درون کانتینر چه می‌باشد.
در بحث بازرسی استفاده از گیت‌های پرتویی ضروری می‌باشد یعنی اگر کسی بخواهد یک ماده رادیو اکتیو را جا به جا کند به دلیل آن که ماده رادیواکتیو دارای گسیل پرتوهای مختلف مانند گاما می‌باشد می‌توان با استفاده از گیت‌های پرتویی حضور ماده رادیواکتیو را در یک بار مشاهده کرد. در این حالت تنها از آشکارسازهای پرتویی استفاده می‌شود. اما در کارگو اسکنرها هم از شتابگر (شتاب‌دهنده) و هم از آشکارسازهای پرتوی استفاده می‌شود، پس در بحث بازرسی‌ها می‌توانیم هم برای مواد رادیواکتیو هم برای کالاهای دیگر سیستم نظارتی بازرسی پرتویی داشته باشیم.
در این حوزه بخش مهم دیگر استفاده از چشمه‌های نوترونی برای "مین‌یابی" می‌باشد. یکی از واکنش‌های مهم در حوزه هسته‌ای واکنش نوترون-گاما، مواد منفجره یا مین‌ها است که مواد اولیه آنهاTNT یا ماده نیتروژن‌دار است و مقدار نیتروژنشان بالا می‌باشد. این مواد در زیر زمین قرار می‌گیرند و مخفی می‌شوند وقتی فرآیند اکتشاف مین انجام می‌گیرد روش‌های مختلفی برای اکتشاف وجود دارد، یکی از این روش‌ها استفاده از چشمه نوترونی می‌باشد. بدین صورت که نوترون تولید می‌شود، به دلیل اینکه نوترون ذره بدون بار الکتریکی می‌باشد می‌تواند در خاک نفوذ کند و در جایی که مین‌ها حضور دارند قرار می‌گیرد و با نیتروژن‌های درون مین واکنش می‌دهد و تولید اشعه گاما می‌کند، این اشعه گاما از زمین بیرون می‌آید و توسط دوربین‌های گاما آشکارسازی می‌شود. با استفاده از میزان یا شدت اشعه گاما خارج شده از سطح زمین می‌توان مشخص کرد که آیا در این فضا ماده‌ای (مین) با حجم نیتروژن بالا وجود دارد یا خیر، کاربرد آن شناسایی مین می‌باشد که پس از شناسایی روش‌های خنثی‌سازی صورت می‌گیرد.


 
نسخه قابل چاپ

تمام حقوق وب سایت متعلق به شرکت توسعه کاربرد پرتوها می باشد.

login